9 تفاوت فرش ماشینی با فرش دستباف

9 تفاوت فرش ماشینی با فرش دستبافت

ممکن است قصد خرید فرش دستبافت کرده باشید ولی تفاوت آن را با فرش ماشینی ندانید ما در این مقاله 9 تفاوت اصلی فرش ماشینی با فرش دستبافت را برای شما بازگو می کنیم.

فرش ماشینی با فرش دستبافت تفاوت‌های زیادی دارد اما افراد عادی قادر به تشخیص تفاوت بین این دو فرش نیستند. شایع‌ترین تفاوت بین این دو فرش استفاده و عدم استفاده از دستگاه در بافت فرش می‌باشد که فرش‌های دستبافت همان طور که از نامش پیداست توسط دستان هنرمند و ماهر قالیبافان بافته می‌شوند که این فرش ها علاقمندان زیادی در سراسر جهان دارد.

راه‌ های تشخیص فرش دستبافت از فرش ماشینی

1- پشت فرش

ساده ترین راه برای تشخیص فرش ماشینی از فرش دستبافت، پشت فرش است. در پشت فر‌ش‌های دستبافت گره‌هایی ناهموار و نامنظمی وجود دارد که کاملا طبیعی است و اهمیت چندانی ندارد، اما در پشت فرش‌ های ماشینی تمامی گره‌ها توسط دستگاه بافته می‌شود به همین خاطر پشت فرش کاملا یکنواخت و منظم است.

2- روی فرش

دومین تفاوت بین فرش دستبافت و ماشینی نقش روی فرش است. فرش‌های دستبافت علی الخصوص فرش‌های قدیمی شکل و اندازه‌ی یکسانی در دو طرف فرش وجود ندارد، که در اصل نشانه اصالت یک فرش می‌باشد و چیزی از ارزش آن کم نمی‌کند. برخلاف فرش دستبافت، فرش ماشینی در شکل و اندازه‌هایی کاملا یکسان بافته می‌شود و به ندرت عیب و نقصی در نقش فرش مشاهده می‌شود.

3- دوام فرش

دوام و استحکام فرش‌های دستبافت نسبت به فرش ماشینی بیشتر است چرا که از الیاف طبیعی برای بافت آن استفاده شده است.

تفاوت های فرش ماشینی با دستبافت

4- تعداد رنگ

تعداد رنگ، عامل اصلی یک فرش است که با کیفیت فرش رابطه مستقیم دارد. بدین صورت که هر چقدر تعداد رنگ در تولید فرش بیشتر باشد از کیفیت بیشتری برخوردار است. برای بافت فرش‌های ماشینی که به صورت چاپی و رنگی، بین 8 الی 14 رنگ استفاده می‌کند اما برای بافت فرش دستبافت بیش از 50 رنگ استفاده می‌شود.

5- ثبات رنگ

گاهی اوقات ممکن است در زمان شستن فرش دستبافت تغییرات جزئی در رنگ فرش ایجاد شود که بهتر است برای شستن فرش دستبافت از خدمات قالیشویی ها استفاده کنید. برخلاف فرش دستبافت، برای شستن فرش ماشینی کمتر چنین مشکلی به وجود می‌آید. 

6- لطافت و نرمی

فرش ماشینی برخلاف فرش دستبافت از پرز کمتری برخوردار است که باعث می‌شود فرش بعد از گذشت زمان لطافت و نرمی خود را از دست بدهد همچنین کیفیت و شفافیت رنگ اولیه فرش از بین برود.

7- الیاف

مهمترین تفاوت بین فرش دستبافت و ماشینی، الیاف موجود در فرش است. فرش دستبافت از الیاف طبیعی شامل پشم، کرک، و ابریشم بافته می‌شوند اما فرش ماشینی از الیاف مصنوعی مانند پلی استر، آکرولیک و ابریشم مصنوعی استفاده می‌شود. الیاف، عامل موثری در تعیین قیمت فرش دارد.

تعداد رنگ به کار رفته در فرش های دستبافت و ماشینی

8- قیمت

قیمت فرش ماشینی و دستبافت قابل قیاس باهم نیستد و همانطور که می دانید قیمت فرش دستبافت سر به فلک می کشد؛ اما فرش ماشینی انتخابی درست و جایگزینی صحیح به جای فرش دستباف است الخصوص فرش ماشینی 1200 شانه و 1500 شانه که شباهت زیادی با فرش‌های دستبافت دارند.

9- نوع بافت فرش

فرش‌های ماشینی از طریق ماشین آلات بزرگی که به وسیله برق کار می‌کند و به کمک رایانه کنترل و سپس تولید می‌شوند. اما فرش‌های دستبافت با دست‌های هنرمندانه قالیبافان بافته می‌شود.

 

 

نظرات کاربران

کد امنیتی