یکشنبه 17، اسفند 1399
اخذ استاندارد توسط واحدهای تولیدی فرش در کاشان الزامی است.

اخذ استاندارد توسط واحدهای تولیدی فرش در کاشان الزامی است.

حسین بخردی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درکاشان، با بیان اینکه فرش ماشینی مشمول استاندارد اجباری است، اظهار داشت: این موضوع به منزله راستی آزمایشی است و مشخصات فنی باید بر روی برچسب پشت فرش نوشته شده باشد و طبق ماده 15 استاندارد فروش کالا بدون آرم استاندارد ممنوع است و با متخلفان مطابق قانون برخورد می‌شود.

وی ضمن اشاره به رعایت استاندارد توسط اکثر تولیدکنندگان فرش ماشینی افزود: مواردی از تخلف در این زمینه مشاهده شده است که مطابق با قانون با آنان برخورد می شود در حالی که قانون تمامی همکاری لازم را با تولیدکنندگان دارد و در این زمینه بهانه‌ای برای واحدهای تولیدی وجود ندارد و قانون نیز در این زمینه تعاریفی دارد.

رئیس اداره استاندارد شهرستان کاشان ضمن اشاره به بروز مشکلاتی ناشی از فروش اینترنتی فرش ماشینی ابراز داشت: با شیوع ویروس کرونا فروش محصولات در همه دسته‌ها به صورت اینترنتی افزایش پیدا کرده است و صاحبان صنایع نیز درصدد برآمدند تا فروش خود را از شیوه سنتی به مدرن تغییر دهند که مزایای زیادی دارد در حالی که معایبی را نیز به دنبال دارد.

وی ضمن اشاره به معایب فروش اینترنتی فرش ماشینی گفت: عدم ارتباط مشتری با فروشنده، کلاهبرداری، عدم تحویل کالای مورد نظر مشتری از جمله معایب فروش اینترنتی است در حالی که شرکت‌های معتبر در این زمینه مستثنی است و این موضوع باعث بی‌اعتمادی می‌شود و دردسرهایی را برای مشتریان و متقاضیان ایجاد می‌کند.

بخردی ضمن تاکید بر تهیه فرش ماشینی دارای نشان استاندارد تصریح کرد: کاشان و آران و بیدگل بزرگترین تولیدکننده فرش ماشینی در کشور و دومین منطقه در دنیا است در حالی که برخی واحدها نشان استاندارد را ندارند که این موضوع دلایلی نظیر عدم آگاهی و سودجویی است و مرتکب تخلف می شوند و تاکنون 46 واحد نیز به تعزیرات حکومتی شهرستان های کاشان، آران و بیدگل و نطنز معرفی شدند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

 

نظرات کاربران

کد امنیتی