فرش هندتافت یا نیمه دست بافت چیست

فرش هندتافت یا نیمه دست بافت چیست؟

با ورود تکنولوژی به بازار فرش و به دنبال آن تنوع در دستگاه های جدید بافت فرش، دیگر مانند گذشته فرش تنها به دو دسته فرش ماشینی و فرش دستبافت تقسیم نمی شود و فرش های جدیدتری نیز مانند: فرش مراکشی، ترک، هندی، شنل و....وارد بازار فرش ایران شده اند.

فرش هندتافت Hand Tufting Rug یا نیمه دست بافت را می توان فرشی مابین فرش ماشینی و فرش دستبافت در نظر گرفت. این فرش جزء فرش های مدرن و جدید به شمار می آید و داشتن ویژگی هایی مانند ظاهر ساده و زیبا، طرح های متنوع ورنگ های زنده، به پرفروش بودن آن کمک شایانی کرده است. این نوع فرش با کمک دستگاه و دست و بدون گره بافته می شود به همین دلیل شباهت بسیاری به فرش دست بافت دارد و به آن فرش نیمه دستبافت نیز می گویند.

آنچه در این مقاله خواهیدخواهند:

  • طول عمر فرش هندبافت
  • جنس و نوع فرش هندبافت
  • مزایای فرش هندتافت
  • طرز بافتن فرش هندتافت
  • ویژگی های فرش هندتافت
  • تاریخچه فرش در هندوستان

طول عمر فرش هندبافت

معمول این فرش ها دوام بالایی دارند و طول عمر آن ها بین 12 تا 20 سال است. به طور مثال طول عمر فرش هندبافت در مکان پر رفت و آمدی مانند راهرو و آشپزخانه یا در مکان کم رفت و آمدی مانند اتاق خواب متفاوت است.

جنس و نوع فرش هندبافت

فرش های هندتافت از مرغوب ترین مواد مانند؛ پشم، نخ اکریلیک، پشم شیشه و لاتکس طبیعی و هم چنین به صورت برجسته بافته می شوند.

رنگ ها و طرح های فرش هندبافت

 

 

مزایای فرش هندتافت

قیمت مناسب:

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم به دلیل اینکه فرش نیمه دستبافت یا فرش هندتافت بدون گره و بوسیله دست بافته می شود قیمت کمتری نسبت به فرش دستبافت و فرش ماشینی دارد.

کیفیت بالا:

به دلیل اینکه از الیاف مرغوبی بافته می شوند کیفیت بالایی دارند و برای مکان های پر رفت و آمد بسیار مناسب است.

شباهت به فرش دستبافت:

اکثر افراد علاقه زیادی به فرش دستبافت دارند اما توانایی خرید آن را به دلیل قیمت بالا ندارند به همین دلیل فرش نیمه دستبافت یا هند بافت به جهت شباهت آن با فرش دست بافت بهترین انتخاب برای دستبافت پسندان است.

Tufting gun

 

 

 

 

طرز بافتن فرش هندتافت

Tufting gunنام دستگاهی است که برای بافتن فرش هند بافت از آن استفاده می شود. در ابتدای کار طرح مورد نظر را روی زمینه پود می اندازند و بعد با کمک دستگاه Tufting gun گلوله های پشم را به داخل نخ پود هدایت می کنند و سپس بیرون می کشند. با این روش رفته رفته نقش و طرح فرش نمایان می شود. برای محکم کردن کردن بافت فرش بعد از اینکه کار بافت به پایان رسید پارچه ای را به پشت فرش می چسبانند که این کار باعث دوام فرش نیز می شود و کارهایی مانند پرداخت کار، ، رفو و شیرازه زن توسط دست انجام می شود. 

دستگاه بافت فرش هندبافت

ویژگی های فرش هندتافت

سرعت بالا در بافت:

این فرش به دلیل اینکه بدون گره بافته می شود سرعت بالایی در بافت، نسبت به فرش دستبافت دارد به طور مثال یک بافنده 20 متر مربع از فرش را در یک ماه می بافد.

سفارشی بافتن فرش:

اگر شما جزء ان دسته از افراد مشکل پسند هستید و طرح های خاص و تک را دوست دارید و یا اینکه طراح دکوراسیون داخلی هستید، این فرش مناسب شماست. زیرا هر طرح، رنگ و یا اندازه ای را که دوست دارید می توانید به بافند سفارش دهید.

عدم محدودیت در سایز:

فرش هندبافت یا نیمه دستبافت از سایز یک متر مربع تا 1000 متر مربع، بصورت یکپارچه بافته می شود که این نوع سایز فرش برای مساجد، هتل ها، تالارها، رستوان ها و ... بسیار مناسب است.

تولید و بافت در هر شکل هندسی و غیر هندسی:

فرش هندتافت یا نیمه دست بافت را می توان در هر شکل هندسی، غیر هندسی، پازل و به طور کلی مطابق با فرم فضای مورد نیاز و هماهنگی با دکوراسیون بافت.

بافت بوسیله الیاف دلخواه:

ممکن است به الیاف پشم حساسیت داشته باشید و نخواهید که فرش مورد نظر شما از این الیاف بافته شده باشد، شما می توانید با سفارش دادن فرش هندبافت بدون الیاف پشم، سلامت خود را تضمین کنید.بافنده های این نوع فرش ها می توانند از هر نوع الیاف رایج و یا غیر معمول در صنعت فرش بافی برای بافتن فرش هندتافت استفاده کنند.

انواع فرش هندتافت یا نیمه دست بافت

تاریخچه فرش در هندوستان

هنر قالی بافی در هند به اواخر قرن 16 میلادی باز می گردد. پادشاه هندوستان پس از بازگشتن از سفر ایران، هنر قالی بافی را به مردم هندوستان معرفی کرد بنابراین قالی بافی در هند بسیار تحت تاثیر فرهنگ و هنر اصیل ایرانی می باشد. پیشنه قالی بافی در ایران نیز  به قرن 10 هجری بر می گردد. یکی از تفاوت های فرش نیمه دست بافت هندی و فرش دستبافت ایرانی، ابعاد فرش و تنوع بسیار زیاد در طراحی است. برخی معتقدند که هند رقیب ایران در بافت فرش محسوب می شود اما کیفیت بالای بافت در فرش دستبافت ایرانی، این نظریه را کاملا رد می کند.

 

نظرات کاربران

کد امنیتی