3 روش خانگی آسان برای پاک کردن لکه تخم مرغ از روی فرش

3 روش خانگی آسان برای پاک کردن لکه تخم مرغ از روی فرش

روش های پاک کردن انواع لکه از روی فرش به روش خانگی دغدغه بسیاری از افراد شده است زیرا امروزه با وجود قیمت فرش ماشینی که روز به روز افزایش می یابد باید از آن درست نگهداری کنیم ولی با این وجود گاهی اوقات ممکن است که اتفاقاتی نظیر سوختگی، لکه و... برای فرش بی افتد. در این مواقع بهترین راه حل استفاده از روش های خانگی می باشد اما اگر با امتحان کردن این روش ها مشکلتان حل نشد باید فرش را به قالیشویی تحویل دهید تا به دست افراد متخصص این مشکل حل شود.

نکته: هر اتفاقی برای فرش افتاد مانند لکه یا سوختی باید در همان لحظه به فکر برطرف کردن آن باشیم زیرا با گذشت مجبوریم هزینه گزافی باید برای برطرف کردن آن بدهیم و حتی در بعضی از مواقع باید به فکر خرید فرش ماشینی جدید باشیم.

همان طور که می دانید تخم مرغ جزء مواد غذایی پروتئینی می باشد و به تبع آن لکه هایی آن نیز داری مواد پروتینی است. اولین کاری که باید برای از بین بردن این نوع لکه ها انجام داد با کمک یه قاشق تخم مرغ را از سطح فرش یا موکت بردارید و یا اینکه با استفاده از دستمال یا حوله کاغذی تمیز این کار را انجام دهید. استفاده از این روش بدین صورت است که شما باید دستمال یا حوله کاغذی را روی تخم مرغ ثابت قرار دهید تا مواد جذب دستمال شوند. به هیچ عنوان دستمال را روی محل مورد نظر مالش ندهید.

برای از بین بردن باقی لکه تخم مرغ  میتوانید از آمونیاک، شامپو فرش و سرکه سفید استفاده کنید. ما در ادامه طرز استفاده از این مواد را برای شما شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

1- استفاده از امونیاک

اگر تخم مرغ بر روی فرش یا موکتی با رنگ روشن ریخته شده است بهترین کار استفاده از محلول آمونیاک و آب گرم می باشد. بدین صورت که یک قاشق غذاخوری آمونیاک را با دو فنجان آب گرم ترکیب کنید و سپس با کمک یک برس قالیشویی نرم یا مسواک، روی لکه به صورت آهسته بمالید و این کار را تا آن جایی ادامه دهید که لکه برطرف شود. و در آخر لکه را آبکشی نمایید.

نکته: آمونیاک ماده بسیار خطرناکی می باشد و دارای گازهای سمی است پس در موقع استفاد از آن به شدت احتیاط کنید.

2- استفاده از شامپو فرش

دو فنجان آب گرم را با یک قاشق غذا خوری شامپو فرش ترکیب کنید و با کمک برس نرم قالیشویی یا مسواک قدیمی، لکه را بشویید. و سپس با کمک یک دستمال نخی سفید یا یک حوله سفید ( زیرا دستمال های رنگی ممکن است رنگ پس دهد) و تمیز لکه را خشک کنید و در انتها لکه تخم مرغ را بوسیله شامپو فرش بشویید.

برای شستن فرش نیاز نیست که کل آن را بشویید شما فقط باید محلی که لکه روی آن ریخته است را با استفاده از یک قاشق  آبکشی نمایید. بدین صورت که روی فرش کم کم آب بریزید و در همین حین لکه را با استفاده از یک مسواک بشویید و در انتها آب کثیف را با کمک یک قاشق از بطن فرش خارج کنید.

3- استفاده از سرکه سفید

برای این کار نیاز به ترکیب دو قاشق چای خوری سرکه سفید و یک فنجان آب گرم دارید. چند قطره از این محلول را روی لکه بریزید و سپس صبر کنید تا لکه از بین برود. در یک پارچه سفید تمیز تهیه کنید و سپس به آرامی آن را روی فرش خود ثابت نگهدارید تا کل لکه تخم مرغ از بین برود. برای آخرین مرحله یک فنجان آب که دمای آن مانند دمای اتاق باشد را تهیه کنید و از آن برای شستشوی ناحیه ای که تمیز کاری خود را انجام داده اید استفاده کنید. این امر به شما اطمینان می دهد که دیگر هیچ محلول تمیز کننده ای بر روی الیاف فرش شما باقی نخواهد ماند بهتر است پس از انجام این کار از یک حوله تمیز برای خشک کردن آن ناحیه استفاده کنید. 

 

نظرات کاربران

کد امنیتی