6 راه آسان برای از بین بردن بوی نامطبوع فرش

6 راه آسان برای از بین بردن بوی نامطبوع فرش

انواع فرش در زندگی ما ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد. به دلیل با ارزش بودن و قیمت بالای آن میبایست مراقب باشیم.

مقاله مرتبط: لیست قیمت فرش

یکی از این مراقبت ها میتواند از بین بردن بوی فرش به وسیله راهکارهای خانگی و غیر شیمیایی باشد. چرا که مواد شیمیایی باعث کاهش عمر فرش میشود. ما در این مقاله سعی داریم راهکارهای خانگی را به شما آموزش دهیم که در سریع ترین زمان از شر بوی بد فرش راحت شوید. بهتراست بدانید که بوی نامطبوع فرش همیشه پس از شستشو ایجاد نمی شود. حتما برایتان پیش آمده که با ریختن مایعاتی مانند آب، فرش بوی بدی به خود میگیرد. ما در ادامه به شما میگویم که به راحتی میتوانید فرش خود را خوشبو کنید. پس با ما همراه باشید.

1- نور آفتاب

اگر علت بوی بد فرش، ناشی از وجود نم و عدم خشک شدگی کامل باشد راهکار آن، پهن کردن جلوی نورآفتاب است. این کار باعث میشود که فرش کاملا خشک شود.اگر این روش برایتان مقدور نیست میتوانید در و پنجره های خانه را باز کنید و با روشن کردن کولر و پنکه اجازه دهید که فرش کاملا خشک شود. 

2- استفاده از جوش شیرین

به دلیل کاربرد بالای جوش شیرین در خیلی از کارها، داشتن آن در هرخانه ای الزامیست. برای رفع بوی نامطبوع فرش، شما میتوانید مقداری جوش شیرین را بر روی فرش خود بریزید و اجازه دهید این پودر به مدت چند ساعت بر روی فرش باشد، سپس فرش را جاروبرقی بکشید.

خوشبو کردن فرش

3- استفاده از اسطوخودس

اسطوخودوس گیاهی فوق العاده، دارای رایحه ای خوشبو و آرام بخش میباشد. این گیاه خاصیت ضدباکتریی نیز دارد .شما میتوانید نصف پیمانه از گل های تازه این گیاه را درهاون بریزید، به خوبی آن را له کنید و سپس یک پیمانه جوش شیرین به آن اضافه کنید. بعد ازمخلوط کردن میتوانید آن را بر روی قسمت هایی از فرش که بوی بد میدهد بپاشید. این ترکیب حدود یکساعت یا بیشتر، میتواند بر روی فرش باقی بماند. و بعد از زمان سپری شده میتوان فرش را جارو برقی کشید.

4- استفاده از روغن ضروری

روغن ضروری در واقع عصاره یک گیاه میباشد که براساس تقطیر بخار، بخار آب یا به کمک فشار سرد به دست می آید. این روغن میتواند بیش از 10 برابر خود گیاه قوی باشد. روغن ضروری به عنوان روغن های فرار نیز شناخته میشود، زیرا در تماس با اکسیژن به سرعت تبخیر شده و پس از استفاده اثری از لکه های آن بر روی فرش باقی نمی ماند. شما میتوانید 20 قطره از روغن را با نصف پیمانه جوش شیرین مخلوط  کنید و بر روی قسمت های بد بوی فرش بپاشید. بهتر است که اجازه دهید این ترکیب از شب تا صبح بر روی فرش باقی بماند. سپس فرش را جارو برقی بکشید.

5- استفاده از روغن اسانس

این روغن اصلا چرب نیست و بیشتر شبیه آب میباشد. روغن اسانس همانند روغن ضروری در هوای آزاد زود تبخیر میشود و عطر خوبی به همراه دارد. برای کارایی بیشتر شما میتوانید 20 قطره از این روغن را با یک دوم پیمانه جوش شیرین مخلوط کنید و بعد آن را روی فرش اسپری کنید. اجازه دهید مدتی این ترکیب بر روی فرش باقی بماند و در انتها فرش را پاکسازی کنید. فقط به این نکته توجه کنید که روغن اسانس با روغن عطر تفاوت دارد.

خوشیو کردن فرش با روغن های ضروری

6- استفاده از بوراکس 

بوراکس پودری به رنگ سفید است که به خوبی در آب حل میشود و قابلیت انحلال بالایی دارد. این ترکیب شیمیایی در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. برای از بین بردن نامطبوع فرش شما میتوانید این ماده را همانند جوش شیرین به تنهایی روی فرش بپاشید، بگذارید مدتی بماند و در آخر فرش را جارو برقی بکشید. برای خوشبو کردن فرش میتوانید بوراکس را با روغن ضروری ترکیب کنید و بعد از آن استفاده کنید.

نکته:

  • زمانی که مواد را روی فرش میپاشید لطفا از راه رفتن و نشستن بر روی فرش خوداری کنید.
  • هر چه قدر مواد ریخته شده به مدت طولانی تری روی فرش باقی بماند، اثر آن بیشتر است.
  • به این دلیل که موادی مانند جوش شیرین ذرات ریزی دارند و جارو کردن آن از روی فرش دشوارمیباشد، شما میتوانید ابتدا از جارو دستی استفاده کنید و در انتها جارو برقی بکشید.
  • اگر مایعاتی مانند شیر یا آبمیوه و.. روی فرش ریخت سریع باید آن را با پارچه ای خشک و از روی فرش پاک کنید. و بعد بر روی محل مورد نظر کمی جوش شیرین بریزید و بعد از گذاشتن چند ساعتی میتوانید فرش را جارو بکشید. هر چه سریعتر محلول روی فرش پاک شود بوی نامطبوع آن زودتر از بین می رود.

مقاله مرتبط: انواع لکه

  • به جای اسطوخودوس میتوانید از گیاهانی مانند: صندل، رز، سدر و یاسمن استفاده کنید. این گیاهان رایحه ای خوش دارند و در از بین بردن بوی بد فرش بسیار موثر میباشند. 

 

نظرات کاربران

کد امنیتی