6 روش خانگی پاک کردن لکه آدامس از روی فرش

6 روش خانگی پاک کردن لکه آدامس از روی فرش

قیمت فرش ماشینی و دستبافت نسبتا بالا میباشد. بنابراین باید از آن به درستی نگهداری  کنیم. با این وجود بسیاری از مواقع امکان دارد اتفاقات پیش بینی نشده ای مانند: ریختن مواد غذایی و لکه شدن فرش، ریختن روغن روی فرش و ... برای همه مان اتفاق بی افتد.

مقاله مرتبط:
روش های برداشتن لکه از روی فرش 

هیچ چیزی بدتر از چسبیدن آدامس به روی فرش نیست. آدامس خاصیت چسبندگی بالایی دارد و در دمای بالای اتاق آدامس نرم و در دمای پایین سرد و سفت میشود. هنگامی که آدامس جویده شده بر روی فرش می افتد و میچسبد نباید با دست و یا هر وسیله تیز آن را از روی فرش برداشت زیرا این کار باعث آسیب به فرش میشود. ما در این مقاله به شما راهکارهایی می آموزیم که آسان باشد و آسیب به فرش نزند. پس با ما همراه باشید.

ابتدا بهتر است در اسرع وقت این روش ها را انجام دهید تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

1- استفاده از یخ

شما برای انجام این کار تنها به یک قالب یخ  و یک کسیه پلاستیکی نیاز دارید. با قرار دادن قالب های یخ درون کسیه پلاستیکی وگذاشتن آن بر روی لکه آدامس میتوانید به راحتی از شر لکه خلاص شوید. هنگامی که آدامس سفت شد، با یک تیزی مناسب آن را از روی فرش بردارید فقط احتیاط کنید که الیاف های فرش به آدامس نچسبد. اگر هنوز لکه باقی مانده بود دوباره قالب یخ را روی آن امتحان کنید و این کار را تا جایی ادامه دهید که لکه به طور کامل برطرف بشود.برای برطرف کردن جای لکه هم میتوانید از ترکیب آب و سرکه استفاده کنید.

2- استفاده از مایع ظرفشویی و نمک

برای انجام این کار شما باید ابتدا مایع ظرفشویی را بر روی لکه بریزید و بعد از چند دقیقه نمک را به آن اضافه کنید.پس از ده دقیقه، بوسیله یک تیزی لکه را پاک کنید.فقط باید احتیاط کنید که پرزهای فرش آسیب نبیند.

3- استفاده از آبلیمو و نوارچسب

در این روش، مقدار کمی آبلیمو را روی سطح میریزیم و بعد از چند دقیقه، سطح مورد نظر را آبکشی میکنیم. اگر بعد از انجام این کار مقدار کمی از آدامس باقی مانده بود، شما میتوانید بوسیله یک نوارچسب پهن از شر آن خلاص شوید. نوار چسب را روی لکه قرار بدهید و با سرعت از جا بکنید.به این نکته توجه داشته باشید، که لکه آدامس خیس نباشد زیرا موجب کش آمدن آدامس میشود و زحمتتان را چندین برابر میکند. 

4- استفاده از الکل

شما میتوانید مقداری الکل را روی اسفنج بریزید و آن را روی آدامس بمالیدو بعد از گذشت چند دقیقه با چاقو یا قاشق آن را از روی فرش یا مبل خود بر دارید.

5- استفاده از اسپری تافت مو

تافت مو را روی آدامس اسپری بزنید، این کار باعث میشود که آدامس سفت شود و بعد به راحتی میتوان آدامس را جدا کرد.

6- استفاده از حلال ها

برای استفاده از انواع حلال ها، حتما آنها را قبل از استفاده کردن آزمایش کنید و مطمعن شوید که به بافت فرش آسیب نمیزنند. آزمایش کردن هم به این شیوه میباشد، که شما ابتدا باید حلال را روی یک قسمت فرش که جلوی دید نمیباشد امتحان کنید. اگر مشاهده کردید که فرش آسیب ندید، میتوانید حلال را برروی آدامس بریزد و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه به بافت فرش نفوذ کند تا بتوان به راحتی  آن  را پاک کرد.

نکته:

  • استفاده از روش های  بالا تایید شده میباشد و نگرانی در بر ندارد. اما باید خودتان تشخیص دهید که کدام روش مناسب لکه شما میباشد.
  • برای استفاده از تیزی حتما مراقب باشید که به فرش آسیبی نرسد.
  • فرش ماشینی انواع مخلتلفی دارد فرش های ماشینی با تراکم بالا مانند فرش ماشینی 1200 شانه و 1000 شانه در برابر لکه ها مقاومتر هستند.
  • بعد از برطرف کردن لکه لازم است فرش را آبکشی کنید تا اثری از محلول ها یا دیگر پاک کننده ها باقی نماند.
  • در بعضی از متن ها استفاده از روغن، بنزین و چاقو را مشاهده میکنید، ما به شما توصیه کنیم که از این روش ها استفاده نکنید زیرا باعث آسیب به فرش میشود.

 

نظرات کاربران

کد امنیتی